Sullins Connector Solutions RSA30DTAT-S273
RSA30DTAT-S273 picture photo
Mfg. Part Number
RSA30DTAT-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
RSA30DTAT-S273.pdf
Availability of RSA30DTAT-S273
QUANTITY
RSA30DTAT-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSA30DTAT-S273
Internal Part NumberEIS-RSA30DTAT-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSA30DTAT-S273
Related LinksRSA30DT, RSA30DTAT-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSA30DTAT-S273 Details Description
Related parts for RSA30DTAT-S273
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT SYSTEM 20-QFN datasheet.pdf
JUNCTION SHELL 26POS GRAY datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
SWITCH MAGNETIC NC 20 30V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 200MA 1.4 OHM datasheet.pdf
BOARD ACCY RFID CLICK datasheet.pdf
68UF 200V 12,5X25 datasheet.pdf