NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT139X-800,127
BT139X-800,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT139X-800,127
Brief Description
TRIAC 800V 16A TO220-3
Datasheet Download
BT139X-800,127.pdf
Availability of BT139X-800,127
QUANTITY
BT139X-800,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT139X-800,127
Internal Part NumberEIS-BT139X-800,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)155A, 170A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)45mA