Vicor Corporation V48A5T400BF3
V48A5T400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A5T400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V48A5T400BF3.pdf
Availability of V48A5T400BF3
QUANTITY
V48A5T400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A5T400BF3
Internal Part NumberEIS-V48A5T400BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A5T400BF3
Related LinksV48A5T, V48A5T400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A5T400BF3 Details Description
Related parts for V48A5T400BF3
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP 14SOIC datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 0.88MH 1.63A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 0.59MA 372 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf