Sullins Connector Solutions RSA50DRMH-S288
RSA50DRMH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RSA50DRMH-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND
Datasheet Download
RSA50DRMH-S288.pdf
Availability of RSA50DRMH-S288
QUANTITY
RSA50DRMH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSA50DRMH-S288
Internal Part NumberEIS-RSA50DRMH-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSA50DRMH-S288
Related LinksRSA50DR, RSA50DRMH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSA50DRMH-S288 Details Description
Related parts for RSA50DRMH-S288
CAP TANT 220UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
IC DRIVER HISIDE QUAD POWERSSO24 datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 90POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT PIN datasheet.pdf