Sullins Connector Solutions RSC12DRAN
RSC12DRAN picture photo
Mfg. Part Number
RSC12DRAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
RSC12DRAN.pdf
Availability of RSC12DRAN
QUANTITY
RSC12DRAN Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC12DRAN
Internal Part NumberEIS-RSC12DRAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC12DRAN
Related LinksRSC1, RSC12DRAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSC12DRAN Details Description
Related parts for RSC12DRAN
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 425LM WHITE datasheet.pdf
GRACE INERTIA HEADER ASSY 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 202MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 900MA 60 MOHM datasheet.pdf