Sullins Connector Solutions RSC12DRTS-S93
RSC12DRTS-S93 picture photo
Mfg. Part Number
RSC12DRTS-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RSC12DRTS-S93.pdf
Availability of RSC12DRTS-S93
QUANTITY
RSC12DRTS-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC12DRTS-S93
Internal Part NumberEIS-RSC12DRTS-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC12DRTS-S93
Related LinksRSC12D, RSC12DRTS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSC12DRTS-S93 Details Description
Related parts for RSC12DRTS-S93
RES SMD 21 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.3A 30V datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 120POS datasheet.pdf
RES 820K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .229M 37POS datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
M801 2C 2#12 SKT PLUG THRD datasheet.pdf
SILICON 12V HYPERABRUPT VARACTOR DIODES IC datasheet.pdf