Sullins Connector Solutions RSC22DRYH-S734
RSC22DRYH-S734 picture photo
Mfg. Part Number
RSC22DRYH-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RSC22DRYH-S734.pdf
Availability of RSC22DRYH-S734
QUANTITY
RSC22DRYH-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC22DRYH-S734
Internal Part NumberEIS-RSC22DRYH-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC22DRYH-S734
Related LinksRSC22DR, RSC22DRYH-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSC22DRYH-S734 Details Description
Related parts for RSC22DRYH-S734
TERM RING TONGUE #5/8 SOLIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 24SOIC datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 59MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3A 43V DO35 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf