SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands RSC350BABG
RSC350BABG picture photo
Mfg. Part Number
RSC350BABG
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V 12V 5V 12V 350W
Datasheet Download
RSC350BABG.pdf
Availability of RSC350BABG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RSC350BABG Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC350BABG
Internal Part NumberEIS-RSC350BABG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRSC35x
TypeLinear
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 132 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 35V
Voltage - Output 412V
Current - Output (Max)8A, 12A, 4A, 4A
Power (Watts)350W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency74%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.50" L x 5.00" W x 2.45" H (241.3mm x 127.0mm x 62.2mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC350BABG
RSC350BABG Details Description
Related parts for RSC350BABG
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER ZH TOP 5POS 1.5MM datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
FLACHSTECKER5,8X0,8 datasheet.pdf
RES 523K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 150 UH 25% datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf