Sullins Connector Solutions RSC60DTEN
RSC60DTEN picture photo
Mfg. Part Number
RSC60DTEN
Brief Description
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET
Datasheet Download
RSC60DTEN.pdf
Availability of RSC60DTEN
QUANTITY
RSC60DTEN Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC60DTEN
Internal Part NumberEIS-RSC60DTEN
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC60DTEN
Related LinksRSC6, RSC60DTEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSC60DTEN Details Description
Related parts for RSC60DTEN
FIXED IND 68UH 130MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC INVERTER USH 8-MICROPAK datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 18-SOIC datasheet.pdf
EVAL BOARD DS80C400 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM3481 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 20POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
PCB TERMINAL BLOCK 1POS datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf