Rohm Semiconductor RSD131P10TL
RSD131P10TL picture photo
Mfg. Part Number
RSD131P10TL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 100V 13A CPT3
Datasheet Download
RSD131P10TL.pdf
Availability of RSD131P10TL
QUANTITY
RSD131P10TL Order Process
Ship out your order
Specifications of RSD131P10TL
Internal Part NumberEIS-RSD131P10TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs200 mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2400pF @ 25V
Power - Max850mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageCPT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSD131P10TL
Related LinksRSD13, RSD131P10TL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RSD131P10TL Details Description
Related parts for RSD131P10TL
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC datasheet.pdf
RES 45K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT DVR AMP SOT-89 datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf