Rohm Semiconductor RSF015N06TL
RSF015N06TL picture photo
Mfg. Part Number
RSF015N06TL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 1.5A TUMT3
Datasheet Download
RSF015N06TL.pdf
Availability of RSF015N06TL
QUANTITY
RSF015N06TL Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF015N06TL
Internal Part NumberEIS-RSF015N06TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
Packaging*
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 4V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C1.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs290 mOhm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs2nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds110pF @ 10V
Power - Max800mW
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF015N06TL
Related LinksRSF01, RSF015N06TL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RSF015N06TL Details Description
Related parts for RSF015N06TL
CAP FILM 0.047UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RES 261 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2POS STR FMALE-R/A MALE 1M datasheet.pdf
BVF7.62HP/5/180MF4 BCF/8R BK datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf