Bourns Inc. CR0603-FX-1020ELF
CR0603-FX-1020ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1020ELF
Brief Description
RES SMD 102 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1020ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1020ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1020ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1020ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1020ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1020ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1020ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1020ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1020ELF
FIXED IND 2.2UH 1A 169 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR MLTPL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.09 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 343MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf