Yageo RSF100JB-73-7R5
RSF100JB-73-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
RSF100JB-73-7R5
Brief Description
RES 7.5 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF100JB-73-7R5.pdf
Availability of RSF100JB-73-7R5
QUANTITY
RSF100JB-73-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF100JB-73-7R5
Internal Part NumberEIS-RSF100JB-73-7R5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF100JB-73-7R5
Related LinksRSF100J, RSF100JB-73-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
RSF100JB-73-7R5 Details Description
Related parts for RSF100JB-73-7R5
FIXED IND 150NH 41A 1.2 MOHM SMD datasheet.pdf
IC QUAD RS-423-B DRIV/REC 28SOIC datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125 LC SEC YEL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 115V datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT TIN 12POS datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/O CLIP GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf