Stackpole Electronics Inc. RSF12GB11R0
RSF12GB11R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB11R0
Brief Description
RES MO 1/2W 11 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB11R0.pdf
Availability of RSF12GB11R0
QUANTITY
RSF12GB11R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB11R0
Internal Part NumberEIS-RSF12GB11R0
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB11R0
Related LinksRSF12, RSF12GB11R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB11R0 Details Description
Related parts for RSF12GB11R0
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 29POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC GLASS 5KOHM AXIAL datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T SOLDER SHORT datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H datasheet.pdf