Omron Automation & Safety A22L-HG-T2-02M
A22L-HG-T2-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-T2-02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-T2-02M.pdf
Availability of A22L-HG-T2-02M
QUANTITY
A22L-HG-T2-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-T2-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-T2-02M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-T2-02M
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-T2-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-T2-02M Details Description
Related parts for A22L-HG-T2-02M
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RING TIN 350-450MCM 3/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CAPSENSE 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 22MM datasheet.pdf