Xilinx XC3S250E-4VQG100C
XC3S250E-4VQG100C picture photo
Mfg. Part Number
XC3S250E-4VQG100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 66 I/O 100VQFP
Datasheet Download
XC3S250E-4VQG100C.pdf
Availability of XC3S250E-4VQG100C
QUANTITY
XC3S250E-4VQG100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S250E-4VQG100C
Internal Part NumberEIS-XC3S250E-4VQG100C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3E
Number of LABs/CLBs612
Number of Logic Elements/Cells5508
Total RAM Bits221184
Number of I/O66
Number of Gates250000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S250E-4VQG100C
Related LinksXC3S250E, XC3S250E-4VQG100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S250E-4VQG100C Details Description
Related parts for XC3S250E-4VQG100C
CONN RECEPT 50POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
CAB 8.75" PS 10.81X21.06 X 15.5" datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8MSOP datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
LP 7.50/135/4 OG datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1200V 8A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 700MA 250 MOHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 40W datasheet.pdf