Stackpole Electronics Inc. RSF12GB16K0
RSF12GB16K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB16K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 16K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB16K0.pdf
Availability of RSF12GB16K0
QUANTITY
RSF12GB16K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB16K0
Internal Part NumberEIS-RSF12GB16K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB16K0
Related LinksRSF12, RSF12GB16K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB16K0 Details Description
Related parts for RSF12GB16K0
CAP POLYMER 2.2UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DEM-OPA-MSOP-2B datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (BB-318-14) datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 100MA RADIAL datasheet.pdf