Stackpole Electronics Inc. RSF12GB36K0
RSF12GB36K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB36K0
Brief Description
RES MO 1/2W 36K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB36K0.pdf
Availability of RSF12GB36K0
QUANTITY
RSF12GB36K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB36K0
Internal Part NumberEIS-RSF12GB36K0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB36K0
Related LinksRSF12, RSF12GB36K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB36K0 Details Description
Related parts for RSF12GB36K0
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 250MW SOT23 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 47UF 50V Y5U SMD datasheet.pdf