Stackpole Electronics Inc. RSF12GB390R
RSF12GB390R picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB390R
Brief Description
RES MO 1/2W 390 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB390R.pdf
Availability of RSF12GB390R
QUANTITY
RSF12GB390R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB390R
Internal Part NumberEIS-RSF12GB390R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB390R
Related LinksRSF12, RSF12GB390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB390R Details Description
Related parts for RSF12GB390R
TRANS NPN 40V 30A TO-3 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 3V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MTA156 CONTACT 18 AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
508 TB SP CL 2WIRES 60D datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf