Stackpole Electronics Inc. RSF12GB3R00
RSF12GB3R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB3R00
Brief Description
RES MO 1/2W 3 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB3R00.pdf
Availability of RSF12GB3R00
QUANTITY
RSF12GB3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB3R00
Internal Part NumberEIS-RSF12GB3R00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB3R00
Related LinksRSF12, RSF12GB3R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB3R00 Details Description
Related parts for RSF12GB3R00
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 5K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
THERMOSTAT 70 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 284 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
OUTLET STRIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 5W SMBJ datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 1.5V datasheet.pdf
SBC AMD T40E MIO DDR3 48BIT VGA datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf