Stackpole Electronics Inc. RSF12GB8R20
RSF12GB8R20 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB8R20
Brief Description
RES MO 1/2W 8.2 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB8R20.pdf
Availability of RSF12GB8R20
QUANTITY
RSF12GB8R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB8R20
Internal Part NumberEIS-RSF12GB8R20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB8R20
Related LinksRSF12, RSF12GB8R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB8R20 Details Description
Related parts for RSF12GB8R20
IC LVDS 4X4 XPOINT SW 38TSSOP datasheet.pdf
ADAPTER STRAY VOLTAGE 10 PACK datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf