Stackpole Electronics Inc. RSF12JAR100
RSF12JAR100 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JAR100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 0.1 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JAR100.pdf
Availability of RSF12JAR100
QUANTITY
RSF12JAR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JAR100
Internal Part NumberEIS-RSF12JAR100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JAR100
Related LinksRSF12, RSF12JAR100 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JAR100 Details Description
Related parts for RSF12JAR100
COLD SHRINK .31-.56 X 6" BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
OSC XO 38.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8CFP datasheet.pdf
RES 511K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 25MHZ 10V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 900MA 880 MOHM datasheet.pdf