Stackpole Electronics Inc. RSF12JB180R
RSF12JB180R picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JB180R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 180 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JB180R.pdf
Availability of RSF12JB180R
QUANTITY
RSF12JB180R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JB180R
Internal Part NumberEIS-RSF12JB180R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JB180R
Related LinksRSF12, RSF12JB180R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JB180R Details Description
Related parts for RSF12JB180R
IC COMP QUAD SGL SUPPLY 14TSSOP datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 66POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 62NH 100MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf