Stackpole Electronics Inc. RSF12JB24R0
RSF12JB24R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JB24R0
Brief Description
RES MO 1/2W 24 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JB24R0.pdf
Availability of RSF12JB24R0
QUANTITY
RSF12JB24R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JB24R0
Internal Part NumberEIS-RSF12JB24R0
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JB24R0
Related LinksRSF12, RSF12JB24R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JB24R0 Details Description
Related parts for RSF12JB24R0
VARISTOR 7.1V 120A 0805 datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 6A FLANGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 200MW 1005 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 500' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 65MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf