Stackpole Electronics Inc. RSF12JB470R
RSF12JB470R picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JB470R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 470 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JB470R.pdf
Availability of RSF12JB470R
QUANTITY
RSF12JB470R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JB470R
Internal Part NumberEIS-RSF12JB470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JB470R
Related LinksRSF12, RSF12JB470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JB470R Details Description
Related parts for RSF12JB470R
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20-SOIC datasheet.pdf
BATTERY PACK 6.0V 3100MAH NIMH datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
OSC PROG LVDS 1.8V 150PPM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 21POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf