Stackpole Electronics Inc. RSF12JT20K0
RSF12JT20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT20K0
Brief Description
RES MO 1/2W 20K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT20K0.pdf
Availability of RSF12JT20K0
QUANTITY
RSF12JT20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT20K0
Internal Part NumberEIS-RSF12JT20K0
Standard Package2,500
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT20K0
Related LinksRSF12, RSF12JT20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT20K0 Details Description
Related parts for RSF12JT20K0
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PROBE POINTED SSTEEL 5.24" datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 31 OHM 500MA 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 305MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf