TDK Corporation CGJ2B2C0G1H681J050BA
CGJ2B2C0G1H681J050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ2B2C0G1H681J050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
CGJ2B2C0G1H681J050BA.pdf
Availability of CGJ2B2C0G1H681J050BA
QUANTITY
CGJ2B2C0G1H681J050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ2B2C0G1H681J050BA
Internal Part NumberEIS-CGJ2B2C0G1H681J050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance680pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ2B2C0G1H681J050BA
Related LinksCGJ2B2C0G1, CGJ2B2C0G1H681J050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ2B2C0G1H681J050BA Details Description
Related parts for CGJ2B2C0G1H681J050BA
IC CPLD 64MC 10NS 44LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 312.50MHZ 24QFN datasheet.pdf
CABINET STEEL 23.6X31.5X86.1 BEI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FILTER 3-LINE 310VAC 150A PANEL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 10"X0.75" datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 0805 datasheet.pdf