Stackpole Electronics Inc. RSF12JT51R0
RSF12JT51R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT51R0
Brief Description
RES MO 1/2W 51 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT51R0.pdf
Availability of RSF12JT51R0
QUANTITY
RSF12JT51R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT51R0
Internal Part NumberEIS-RSF12JT51R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT51R0
Related LinksRSF12, RSF12JT51R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT51R0 Details Description
Related parts for RSF12JT51R0
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HDR 40 PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3A 15W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 450MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf