Stackpole Electronics Inc. RSF12JTR620
RSF12JTR620 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JTR620
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 0.62 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JTR620.pdf
Availability of RSF12JTR620
QUANTITY
RSF12JTR620 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JTR620
Internal Part NumberEIS-RSF12JTR620
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.62
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JTR620
Related LinksRSF12, RSF12JTR620 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JTR620 Details Description
Related parts for RSF12JTR620
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT523 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 33 OHM 0404 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
PILOT LIGHT ROUND ORG 28VAC/DC datasheet.pdf
CONN RCPT HM 55POS RT ANG 2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf