Stackpole Electronics Inc. RSF12JTR750
RSF12JTR750 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JTR750
Brief Description
RES MO 1/2W 0.75 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JTR750.pdf
Availability of RSF12JTR750
QUANTITY
RSF12JTR750 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JTR750
Internal Part NumberEIS-RSF12JTR750
Standard Package2,500
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JTR750
Related LinksRSF12, RSF12JTR750 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JTR750 Details Description
Related parts for RSF12JTR750
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
THERMO PRINTER MARKER 500PCS datasheet.pdf
SWITCH SAFETY ROLLER LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf