Stackpole Electronics Inc. RSF1FB1R21
RSF1FB1R21 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FB1R21
Brief Description
RES MO 1W 1.21 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FB1R21.pdf
Availability of RSF1FB1R21
QUANTITY
RSF1FB1R21 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FB1R21
Internal Part NumberEIS-RSF1FB1R21
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FB1R21
Related LinksRSF1F, RSF1FB1R21 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FB1R21 Details Description
Related parts for RSF1FB1R21
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PH 1600V FO-T-A datasheet.pdf
SENSOR CURRENT MAGNETIC 2A DC datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 4AWG SLATE SHLD 100' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf