Stackpole Electronics Inc. RSF1FT33K2
RSF1FT33K2 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FT33K2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 33.2K OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FT33K2.pdf
Availability of RSF1FT33K2
QUANTITY
RSF1FT33K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FT33K2
Internal Part NumberEIS-RSF1FT33K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FT33K2
Related LinksRSF1F, RSF1FT33K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FT33K2 Details Description
Related parts for RSF1FT33K2
RES SMD 118K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
SNSW-DT QC 1/4" SP2222 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONV AC/DC 5W 3.3V 1.25A PCB datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 30ppm 12.5pF 90 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf