Stackpole Electronics Inc. RSF1GB3K90
RSF1GB3K90 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GB3K90
Brief Description
RES MO 1W 3.9K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GB3K90.pdf
Availability of RSF1GB3K90
QUANTITY
RSF1GB3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GB3K90
Internal Part NumberEIS-RSF1GB3K90
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GB3K90
Related LinksRSF1G, RSF1GB3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GB3K90 Details Description
Related parts for RSF1GB3K90
IC ADC 16BIT 1MSPS DIFF 48-LQFP datasheet.pdf
IC CURRENT SOURCE TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FILTER EMI 270PF RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf