Stackpole Electronics Inc. RSF1GT18K0
RSF1GT18K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GT18K0
Brief Description
RES MO 1W 18K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GT18K0.pdf
Availability of RSF1GT18K0
QUANTITY
RSF1GT18K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GT18K0
Internal Part NumberEIS-RSF1GT18K0
Standard Package2,500
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GT18K0
Related LinksRSF1G, RSF1GT18K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GT18K0 Details Description
Related parts for RSF1GT18K0
IC GATE OR 1CH 2-INP SMV datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC AUDIO/VIDEO SWIT DUAL 40TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PIANO DIP 8POS LONG 24V datasheet.pdf
RES 4.12M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf