Stackpole Electronics Inc. RSF1GT200R
RSF1GT200R picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GT200R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 200 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GT200R.pdf
Availability of RSF1GT200R
QUANTITY
RSF1GT200R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GT200R
Internal Part NumberEIS-RSF1GT200R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GT200R
Related LinksRSF1G, RSF1GT200R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GT200R Details Description
Related parts for RSF1GT200R
CONN SOCKET CRIMP 20-22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SERIAL/DESERIAL 10:1 28-SSOP datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1400V 900A datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 10A 8.8 MOHM TH datasheet.pdf
CARD EJECTOR PCB 1.5" .063" WHT datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 60A 72W datasheet.pdf
FUSE 1400A 550V US 2GKN/50 AR datasheet.pdf