Stackpole Electronics Inc. RSF1JB16R0
RSF1JB16R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JB16R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 16 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JB16R0.pdf
Availability of RSF1JB16R0
QUANTITY
RSF1JB16R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JB16R0
Internal Part NumberEIS-RSF1JB16R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JB16R0
Related LinksRSF1J, RSF1JB16R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JB16R0 Details Description
Related parts for RSF1JB16R0
INSULATOR CIRCULAR GEN PURP datasheet.pdf
TWEEZER BACK STOP WAFER 37 4.72" datasheet.pdf
IC 8051 PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf