Stackpole Electronics Inc. RSF1JB1R10
RSF1JB1R10 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JB1R10
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 1.1 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JB1R10.pdf
Availability of RSF1JB1R10
QUANTITY
RSF1JB1R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JB1R10
Internal Part NumberEIS-RSF1JB1R10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JB1R10
Related LinksRSF1J, RSF1JB1R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JB1R10 Details Description
Related parts for RSF1JB1R10
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .050X.100 IDC datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 CLIP-ON/TAB datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Analog, PWM Dimming 20mA Backlight SOT-23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SKT datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf