Stackpole Electronics Inc. RSF1JB1R10
RSF1JB1R10 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JB1R10
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 1.1 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JB1R10.pdf
Availability of RSF1JB1R10
QUANTITY
RSF1JB1R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JB1R10
Internal Part NumberEIS-RSF1JB1R10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JB1R10
Related LinksRSF1J, RSF1JB1R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JB1R10 Details Description
Related parts for RSF1JB1R10
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf