Stackpole Electronics Inc. RSF1JBR270
RSF1JBR270 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JBR270
Brief Description
RES MO 1W 0.27 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JBR270.pdf
Availability of RSF1JBR270
QUANTITY
RSF1JBR270 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JBR270
Internal Part NumberEIS-RSF1JBR270
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JBR270
Related LinksRSF1J, RSF1JBR270 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JBR270 Details Description
Related parts for RSF1JBR270
SNAPHAT BATT/CRYSTAL FOR SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 25W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 400MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf