Stackpole Electronics Inc. RSF1JT24K0
RSF1JT24K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JT24K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 24K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JT24K0.pdf
Availability of RSF1JT24K0
QUANTITY
RSF1JT24K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JT24K0
Internal Part NumberEIS-RSF1JT24K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JT24K0
Related LinksRSF1J, RSF1JT24K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JT24K0 Details Description
Related parts for RSF1JT24K0
CONN ADAPTER RCPT FC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 4A datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .125 X .250 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 106MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf