Microchip Technology PIC16LF1787T-I/MV
PIC16LF1787T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1787T-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1787T-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF1787T-I/MV
QUANTITY
PIC16LF1787T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1787T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1787T-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1784,6,7 Errata/Datasheet 22/Jul/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x12b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1787T-I/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1787T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1787T-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1787T-I/MV
REGULATOR 5.10V VERTICAL datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.5A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 8V 130MA SOT323 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
JUMPER MALE 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.36K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
508 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf