Stackpole Electronics Inc. RSF1JT6R20
RSF1JT6R20 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JT6R20
Brief Description
RES MO 1W 6.2 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JT6R20.pdf
Availability of RSF1JT6R20
QUANTITY
RSF1JT6R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JT6R20
Internal Part NumberEIS-RSF1JT6R20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JT6R20
Related LinksRSF1J, RSF1JT6R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JT6R20 Details Description
Related parts for RSF1JT6R20
CAP MICA 470PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ANLG FRONT END 60MSPS 48-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 820MA 145 MOHM datasheet.pdf