Stackpole Electronics Inc. RSF1JTR160
RSF1JTR160 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JTR160
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 0.16 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JTR160.pdf
Availability of RSF1JTR160
QUANTITY
RSF1JTR160 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JTR160
Internal Part NumberEIS-RSF1JTR160
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JTR160
Related LinksRSF1J, RSF1JTR160 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JTR160 Details Description
Related parts for RSF1JTR160
STRAIN RELIEF FOR 16POS PIN CONN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
REG SW 11.85-22V 6A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
FAN BLOWER 40X9.3MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 26AWG BROWN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 500V X7R 1808 datasheet.pdf