Stackpole Electronics Inc. RSF2FB590R
RSF2FB590R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FB590R
Brief Description
RES MO 2W 590 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FB590R.pdf
Availability of RSF2FB590R
QUANTITY
RSF2FB590R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FB590R
Internal Part NumberEIS-RSF2FB590R
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FB590R
Related LinksRSF2F, RSF2FB590R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FB590R Details Description
Related parts for RSF2FB590R
MODULE MALE 5POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CABLE 13POS .100 JUMPER 2.5 INCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23 datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf