Stackpole Electronics Inc. RSF2FB8R87
RSF2FB8R87 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FB8R87
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 8.87 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FB8R87.pdf
Availability of RSF2FB8R87
QUANTITY
RSF2FB8R87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FB8R87
Internal Part NumberEIS-RSF2FB8R87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.87
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FB8R87
Related LinksRSF2F, RSF2FB8R87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FB8R87 Details Description
Related parts for RSF2FB8R87
FIXED IND 2.4UH 8A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DIFF LINE RCVR QUAD 16-DIP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 7.07"L X 6.06"W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 225MA 8SOIC datasheet.pdf
BUTT SPLICE 1900-6755CMA YELLOW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8MICROSMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
SOCKET 2.54MM 16 PINS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf