Stackpole Electronics Inc. RSF2FT44K2
RSF2FT44K2 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FT44K2
Brief Description
RES MO 2W 44.2K OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FT44K2.pdf
Availability of RSF2FT44K2
QUANTITY
RSF2FT44K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FT44K2
Internal Part NumberEIS-RSF2FT44K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FT44K2
Related LinksRSF2F, RSF2FT44K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FT44K2 Details Description
Related parts for RSF2FT44K2
IC FPGA 160 I/O 208HQFP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 110MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
ADAPTER 28 PIN .420" PLUGS(6PCS) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PWR SPLY BRD MNT 3.3V 2.5A 8W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.4MHZ 10-LFCSP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8MSOP datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf