Stackpole Electronics Inc. RSF2FTR590
RSF2FTR590 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FTR590
Brief Description
RES MO 2W 0.59 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FTR590.pdf
Availability of RSF2FTR590
QUANTITY
RSF2FTR590 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FTR590
Internal Part NumberEIS-RSF2FTR590
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.59
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FTR590
Related LinksRSF2F, RSF2FTR590 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FTR590 Details Description
Related parts for RSF2FTR590
RACK ALUM 13X17X3.5 BLK datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .156" 7POS SNGL TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1100UF 75V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A SJP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf