Stackpole Electronics Inc. RSF2GB120R
RSF2GB120R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB120R
Brief Description
RES MO 2W 120 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB120R.pdf
Availability of RSF2GB120R
QUANTITY
RSF2GB120R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB120R
Internal Part NumberEIS-RSF2GB120R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB120R
Related LinksRSF2G, RSF2GB120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB120R Details Description
Related parts for RSF2GB120R
KNURLED NUT 5/8" BRASS 15/32-32 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESSED 2POS SEALED datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL DAC MAX541 MAX542 datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POE GIGA MCBASIC 2TX/SSLX-SM datasheet.pdf
COMBO 13W3 M PCB R/A G50 50O datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf