Stackpole Electronics Inc. RSF2GB20R0
RSF2GB20R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB20R0
Brief Description
RES MO 2W 20 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB20R0.pdf
Availability of RSF2GB20R0
QUANTITY
RSF2GB20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB20R0
Internal Part NumberEIS-RSF2GB20R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB20R0
Related LinksRSF2G, RSF2GB20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB20R0 Details Description
Related parts for RSF2GB20R0
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH REED OCCUPANCY SPST WIRES datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf