Stackpole Electronics Inc. RSF2GB36K0
RSF2GB36K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB36K0
Brief Description
RES MO 2W 36K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB36K0.pdf
Availability of RSF2GB36K0
QUANTITY
RSF2GB36K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB36K0
Internal Part NumberEIS-RSF2GB36K0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB36K0
Related LinksRSF2G, RSF2GB36K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB36K0 Details Description
Related parts for RSF2GB36K0
IDC CABLE - MCG34K/MC34M/X datasheet.pdf
FUSE 3.15A 250V TELECOM 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH SPACERS FOR PUSH-OPERATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
GASKET BECU 7.57X4.27MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf